Jak natočit kvalitní video fotoaparátem

Chcete mít ze své dovolené kvalitní video, ale nechcete si kupovat drahou kameru? Většina digitálních fotoaparátů už v sobě má zabudovanou funkci natáčení videa. Využíváte ji naplno?

Začněte v menu fotoaparátu, kde nastavte kvalitu videa. Pro většinu kompaktů a zrcadlovek není problém HD a Full HD rozlišení. Pro přehrávání na počítači, televizi a sdílení na internetu takové rozlišení stačí. Ty novější stroje umí i rozlišení 4K, ale při jeho zpracovávání počítejte s velkými nároky na výkon vašeho domácího počítače. Rychlost natáčení nastavte na 24 obrázků za vteřinu. Vyšší hodnota vám pak ve střižně umožní oblíbené zpomalení záběru bez nepříjemného trhání pohybu.

Filmování z ruky není to pravé. Záběr je roztřesený a roztěkaný. Co s tím?

Pro stabilizaci obrazu často stačí o něco se opřít. O strom nebo o zeď. Nebo třeba o popelnici. Kdo chce mít obraz ještě stabilnější, může si pořídit prsní opěrku. Na ni je možno fotoaparát snadno připevnit šroubem. Zlepšení kvalitu záběru ihned poznáte. Opěrky jsou snadno přenosné a ve vašem foto batůžku moc místa nezaberou. Ještě větší stabilitu a komfort natáčení přinese externí hledáček. Opřením o oko získáte další cenný pevný bod a taky vás na displeji nemile nezaskočí přímé slunce. Pro nejhladší záběry se nejlépe hodí stativ. Ty pro domácí filmování nejsou moc drahé. Při nákupu si ale dejte pozor na nosnost. Stativ pro malé kompakty nemusí unést těžkou zrcadlovku.

Při samotném natáčení se držte rady: „Méně je někdy více“.

Šetřete zoomováním a rychlým švenkováním ze strany na stranu. Raději udělejte více statických záběrů z různých vzdáleností, než rychlý zoom. Pokud je ale zoomování vhodné, dávejte pozor na správné zaostření. Automatické ostření nejspíš nebude moc dobře fungovat. Před stisknutím spouště nejdříve přizoomujete vzdálenější objekt snímání a na něj zaostřete. Pak lze zoom vrátit do původní polohy. Pokud je na vašem aparátu možnost manuálního ostření, použijte raději ji. Po troše cviku vám to půjde lépe, než s automatikou. Je-li to možné, pak si záběr nanečisto nacvičte. Nepovedené záběry zabírají místo na kartě a čas při střihu. Ale pozor! Co nenatočíte, to už doma nedoženete!

Zvuk je stejně důležitý jako obraz.

Fotoaparáty bývají vybaveny vlastním mikrofonem a pokud zrovna nefouká vítr, tak na většinu domácího natáčení stačí. Pokud se nedá natáčet v bezvětří, přichází na řadu další útok na místo ve vaši foto brašně. Externí mikrofon je vetšinou vybaven ochranou proti slabšímu větru v podobě molitanového nebo chlupatého návleku. Před nákupem si zkontrolujte, zda váš přístroj má konektor pro připojení.

Těžce při natáčení, lehce ve střižně.

Teď máte pod kontrolou snímání obrazu i zvuku. Zbývá už jen video sestříhat a publikovat. Programů pro střih videa je mnoho. Není třeba začínat hned s profesionálními střižnami za mnoho desítek tisíc korun. Ke stažení jsou zdarma programy s jednoduchým intuitivním ovládáním. Umožňují také k videu přidat základní efekty jako je například stmívání nebo převod do černobílé. Některé programy si poradí také se stabilizací roztřeseného obrazu. K videu můžete přidat také titulky a doprovodnou hudbu. Doporučuji prohledat stránku výrobce vašeho přístroje. Často takový program nabízí.

A rada na závěr? Točte, natáčejte, snímejte a hlavně se s videem dobře bavte! Ale mějte na paměti, že opravdu důležité události je dobré nechat profesionálům, ať ukážou co umí.  

Více o mém natáčení zde

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *