Školní foto

Školní focení už zdaleka není jen focení na lavičkách na konci školního roku. Do této branže pronikly moderní technologie, jako je technika klíčování, která dosud nacházela uplatnění zejména v reklamní sféře. Jsem jeden z mála na jižní Moravě, který tuto techniku nabízí školám.

Jak probíhá fotografování?

Fotografování vždy předchází schůzka s vedením školy, kde je dohodnut vhodný termín. Vybírá se tak, aby co nejméně zasahoval do výuky. Snažím se také, abych učitelům nepřidával práci navíc a proces vybírání peněz za focení byl co nejjednodušší.

Mateřská škola. Základní poučka školního fotografa zní: „Děti nejsou malí dospělí!“. To platí zejména v mateřských školách, kde získání důvěry dětí je základem k úspěšnému vyfocení předškolních dětí. Děti ale nejsou automat na úsměv a ani kdyby se paní učitelky a fotograf stavěli nad hlavu, tak nic nezmůžou. Děti mají focení často spojeny s maminkou s mobilem v ruce a občas střet s realitou profesionálního focení nezvládnou a úplně normálně se bojí. V takovém případě vyzkouším své obvyklé „finty“, ale pokud to nejde tak nenaléhám. Nikdo přeci nechce mít doma fotku uplakaného dítěte. A určitě také nechtějte, aby dítě na fotce vypadalo jako z reklamy. Děti do reklamy jsou vybírány velmi náročným castingem a samotné focení je velmi dlouhé a možná tak trochu hraničí s týráním dětí.

Základní škola. Děti už často vědí co chtějí a focení se nebojí. Práce fotografa je tím snazší. Dětem z druhého stupně vhodnou pózu na fotografii pouze doporučuji.

Střední škola. Studenti jsou už dospělí lidé a takto s nimi jednám. Práce fotografa je kromě focení spíš už jen koordinační. Mnohem více vycházím vstříc individuálním preferencím studentům.

 

obednat